The first ASA qualifier for Georgia was this past weekend. Georgia receives eight berths this year not including regional berths, and national qualifiers. Results are below.
10U:
1. 99 Worth Cobras- Arguably the top team East of the Mississippi
2. Dacula Lady Falcons (Berth)
3. Sharpsburg Heat
4. Georgia Impact
5. 99 Georgia Fire – Hardin
5. 99 Easton Elite
7. Atlanta Vipers
7. North Gwinnett Blaze
9. 99 North Georgia Lightning
9. Georgia Impact‐ Martin
13. Browns Mill Lady Jackets
13. 00 Worth Cobras
12U:
1. 97 Georgia Impact Legitimate shot at winning 12U nationals this team is scary good
2. Georgia Force 97 (Berth)
3. 97 Worth Cobras
4. 97 Atlanta Vipers
5. 97 Collins Hill Eagles
5. Georgia Fire 97
7. 98 Atlanta Vipers
7. Georgia Challengers
9. 97 Georgia Extreme
9. Atlanta Intensity
9. Fairplay Fillies
9. Easton Elite 97
13. Georgia Power Red
13. Georgia Power Blue
13. East Cobb Bullets
13. Georgia Impact- Black
17. Georgia Fire
17. Georgia Trouble
17. Georgia Fire
*98 Georgia Impact- Floor already has their berth due to finishing 2nd at last years 10U Nationals
14U:
1. North Gwinnett Dirt Dawgs (Berth)
2. East Cobb Bullets Walters (Berth)
3. Atlanta Vipers Prance
4. Georgia Impact Black
5. Georgia Academy Power Blue
5. Georgia Fire Kaylor
7. Georgia Impact Gold
7. East Cobb Bullets Palazzo
9. Georgia Academy Power Red
9. Georgia Elite Miles
9. Georgia Express
9. Georgia Stealth
13. Dacula Lady Falcons
13. Georgia Challengers
13. Georgia Prowlers
13. Georgia Impact Anderson
17. East Cobb Bullets Reed
17. Atlanta Vipers Jarris
17. Roswell Orange Crush
17. Georgia Eliminators
17. Georgia Impact Silver
17. East Cobb Bullets Chumbler
17. East Cobb Bullets Johnson
17. West Cobb Explosion
25. Mountain Park Panthers
25. Lady Sharks
25. Atlanta Flames
25. Georgia Hornets
25. Georgia Fire Powers
25. West Cobb Express
25. Georgia Ambush
32. Georgia Rage
16U: Not complete listing, too many teams to list
1. Georgia Southern Force (Berth)
2. Atlanta Vipers Berry (Berth)
3. Atlanta Vipers Dean 1st year team, amazing pitcher
4. East Cobb Bullets‐ Schnute
5. Georgia Impact Gold
5. Georgia Academy Power
7. Georgia Fire Watson
7. Heritage Generals
9. Georgia Impact White
9. Georgia Impact – Giles
9. Georgia Thunder
9. Diamond Dawgs
13. Georgia Storm
13. Team Rip It
13. Georgia Fire Campbell
13. East Cobb Bullets Wells
17. Georgia Crusaders Hernandez
17. Georgia Buzz
17. Intensity
17. Team Worth Cobras
17. Georgia Crusaders Gold
17. 94 Duluth Wildcats
17. Georgia Fire Kearns
17. T‐Birds
25. Southside Lady Pistols
25. East Cobb Bullets Faulk
25. Georgia Fire Tudor
25. Insanity
25. Georgia Xtreme Black
25. Georgia Pride
25. Georgia Combat
25. Georgia Elite‐ Moody
18U:
1. GAC (Berth)
2. Georgia Bandits (Berth)
3. Georgia Impact – Red
4. Georgia Mayham
5. Valdosta Thunder
5. Georgia Xtreme
7. Kennworth Bandits
7. Georgia Crush
9. East Georgia Thunder
9. Kennesaw Thunder
9. Atlanta Vipers
9. Team One
13. Effingham Angels